Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Treći mandat Medenice kršenje Ustava, sporni izborni zakoni * Građani u krizi, zbog Žugića ostali bez 30 miliona eura * Tužilaštvo istražuje autogolove u Pljevljima * Za pola godine Katnić izdao naloge za hapšenje 72 osobe * Vojska Republike Srpske spasila svoj narod * Javni dug sa garancijama došao do 98 odsto BDP-a * Nema elementarnih uslova za regularne izbore
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 29-06-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Amfilohije, mitropolit crnogorsko-primorski:
Nastavljamo božje službe, molebane za oslobađanje od bezakonja koje je zavladalo u Crnoj Gori

Vic Dana :)

Vratio se Perica iz škole i kaže mami:
- Učiteljica me je pitala imam li mlađeg brata ili sestru koji treba da krenu u školu. Mama: Ti si, naravno, rekao da nemaš.
- A šta je učiteljica rekla na to? - upita mama.
Perica: - Rekla je hvala Bogu.


Mujo krenuo u lov pa pita Hasu: - Smijem ja posuditi onog tvog psa Ptičara?
Haso: Može, može samo ga kasnije vrati.
I ode Mujo u lov.
Vrati se iz lova pa ga pita Haso:
- Kakav je onaj moj Ptičar?
Mujo: - A ne znam šta da ti kažem, ili ga ja loše bacam ili on ne zna da leti.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana U IZVJEŠTAJU IZVJESTILACA SKUPŠTINE SAVJETA EVROPE UOČENE BROJNE KRITIKE NA RAČUN CRNOGORSKE VLASTI
Vesna Medenica - Foto: DAN Treći mandat Medenice kršenje Ustava, sporni izborni zakoni Prema izvještaju, u Crnoj Gori postoji ozbiljna situacija sa pristupom informacijama jer javni subjekti, uključujući i Agenciju za sprečavanje korupcije, sve češće označavaju tražena dokumenta kao povjerljiva radi ograničavanja pristupa informacijama
Dan - novi portal
Parlamentarna skupština Savjeta Evrope (PSSE) nakon izbora u Crnoj Gori još jednom će analizirati detaljno napredak zemlje u ključnim oblastima, posebno po pitanju medijskih sloboda, korupcije, sudstva, izbornog procesa i zaštite manjinskih prava. Izvještaj su sačinili En Mulder i Emanuel Zingeris. Prema navodima iz tog izvještaja, koji „Dan” objavljuje, u Crnoj Gori postoji ozbiljna situacija sa pristupom informacijama jer javni subjekti, uključujući i Agenciju za sprečavanje korupcije (ASK), sve češće označavaju tražena dokumenta kao povjerljiva radi ograničavanja pristupa informacijama. Posebno je izražena zabrinutost zbog odluke da Vesna Medenica bude po treći put izabrana za predsjednicu Vrhovnog suda, jer se navodi da se time krši ustavni pricip ograničavanja prevelike koncentracije moći u sudstvu.

– Kao koizvjestioci, žalimo zbog načina na koji su se ta ponovna imenovanja odvijala, jer su oni bili znak da se, uprkos stvarnom napretku u reformi pravosuđa i uspostavljanju zaštitnih mjera, neke stvari odvijaju u suprotnosti sa duhom reforme koja još traje – navodi se u izvještaju.

Kako kažu, tokom njihovih sastanaka sa parlamentarnim frakcijama podsjetili su sve političke grupacije da je parlament arena u kojoj bi se trebalo odvijati političko takmičenje, i bojkotovati njegov rad nije evropski način takmičenja.

Izraženo je žaljenje što ključne izborne reforme nijesu sprovedene i što novi izborni zakon nije usvojen, jer nema dvotrećinske većine u parlamentu. Ukazano je da sve lokalne izbore treba održati u jednom danu, šest mjeseci nakon parlamentarnih.

– U januaru 2019. godine, Duško Knežević, vlasnik Atlas grupe, mreže kompanija koja je istraživana zbog pranja novca, počeo je otkrivati detalje o mogućim sumnjivim poslovima koji uključuju visoke funkcionere vladajuće stranke, a među njima je i predsjednik Milo Đukanović. Najistaknutije otkriće, potkrijepljeno video-materijalom iz 2016. godine, pokazalo je da se Knežević pojavio da uruči tadašnjem gradonačelniku Podgorice Slavoljubu Stijepoviću kovertu koja sadrži ono što je Knežević kasnije opisao kao finansiranje izborne kampanje DPS-a sa 97 hiljada dolara. Ova donacija nije prikazana u partijskim

finansijskim izveštajima – navedeno je u izvještaju.

Ističe se da se preporuke eksperata Savjeta Evrope za sprečavanje pranja novca i korupcije uglavnom sastoje od donošenja zakona i propisa i praćenje sprovođenja. Ipak, analiza slučajeva visokog profila je nešto teža.

– To podrazumijeva izbor i postavljanje relevantnih kriterijuma (broj slučajeva, broj osuđujućih presuda, vrsta osuđenih presuda, količina zamrznute imovine...). Svi smo dobro upoznati s rezultatima u određenim slučajevima, poput braće Šarića, afera „Limenka”, „Carine”, ali primijetili smo da se nekoliko novih slučajeva pojavilo od 2018. godine, poput onih vezanih za privatizaciju hotela „Avala” u Budvi i „Bjanka” u Kolašinu – istaknuto je u izvještaju.

M.V.

Zaustaviti ograničeni pristup informacijama

​Izvjestioci PSSE kažu da se u 2018. godini pojavila ozbiljna stvar u vezi s pristupom informacijama, gdje javni subjekti sve češće izjavljuju da tražene dokumente klasifikuju u cilju ograničavanja pristupa informacijama.

– Ovo je posebno štetno u oblastima podložnim korupciji i u sektorima koji se bave dodjeljivanjem velikih poslova iz državnog budžeta ili imovine. Ova tendencija da ograniči pristup javnim dokumentima takođe se može naći u izbornim kampanjama - piše u izvještaju, uz napomnu da je NVO MANS kritikovala Agenciju za lične podatke i slobodan pristup informacijama zbog njene odluke iz aprila 2018. godine, tokom predsjedničke kampanje, kada su rekli da političke stranke nisu u obavezi da postupaju po zahtjevima za slobodan pristup informacijama, čime se ograničava opseg za javni nadzor finansiranja kampanje.


Nastaviti dijalog o poštovanju vjerskih zajednica
PSSE, kako se ukazuje u izvještaju, naglašava da je regulacija statusa vjerskih zajednica pitanje nacionalnog suvereniteta, i to treba da se sprovodi bez stranih uplitanja.

– Žali što je dio zakona koji se odnosi na „imovinska prava” stvorio vrlo jasnu klimu podjela, dok većina odredbi predstavlja istinski napredak u odnosu na prethodne zakonske odredbe, kako je Venecijanska komisija navela u svom mišljenju o nacrtu zakona. Potpuno smo svjesni razumljive zabrinutosti članova Srpske pravoslavne crkve, imajući u vidu veliki obim mogućih prenosa imovine sa Crkve na crnogorsku državu,

na osnovu „kulturne baštine”, što znači vjerovatno većinu svih izgrađenih vjerskih bogatstava prije 1918. godine – piše u izvještaju.

Pozdravljaju činjenicu da dijalog između crnogorskih vlasti i Mitropolije crnogorsko-primorske nikada nije prekinut i pozivaju ih da to nastave, kako bi došli do rješenja koje poštuju demokratiju i vladavinu zakona.


Uzdržati se od zloupotrebe medija
Izvjestioci navode da je potrebno suzdržati se od zloupotrebe slobode medija i izražavanja, te usvojiti zakonodavstvo kojim se kažnjavaju napadi na ljudsko dostojanstvo u medijima i osigurava da su odluke suda

propisno izvršene.

– Ovaj zahtjev je bio u direktnoj vezi sa kampanjom klevete koju je vodio list „Informer” protiv Vanje Ćalović Marković, izvršnog direktora nevladine organizacije MANS, nakon što je ta NVO nadgledala lokalne izbore u maju 2014. godine, gdje su prijavili stotine nepravilnosti i najavili da će se podnijeti više od 130 krivičnih prijava za krivična djela protiv glasačkih prava. Uprkos presudi suda, koji je zabranio dalje objavljivanje uvredljivog materijala, dnevnik „Informer” nastavio je da pokušava da diskredituje njen lični i profesionalni integritet – navodi se u izvještaju.

PSSE, kako se tvrdi, pozdravlja vidljive napore i tužilaca i sudija da se bave napadima protiv novinara.

– Osim toga, pozdravlja napore policijskih snaga na hapšenju počinilaca i osumnjičenih za takve napade, kao i javnu podršku vladinoj Komisiji za nadgledanje akcija nadležnih organa u istragama slučajeva nasilje nad novinarima, uz neophodnost praćenja njenih preporuka – piše u izvještaju.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"